Home

HoF Board

Masters
Seminars


Inductee
Categories


Schedule

Nomination
Form


Acceptance
Form

Honoring
GM Al Smith


Pay Online


UMAA



HoF 2009
HoF 2007



Mike Hancock "Modern Warrior" Award

Kevin Chatwood

Ken Penland "Outstanding Jujitsu" Award

Wayne Nelson

Living Legend Award
Ridgely Abele
Jim Logue

Most Distinguished Board Member
Troy Price
Jason Adams

Woman of the Year
Becky Harris

Man of the Year
Seifuku Nitta

Award of Courage
Libby Hill

Pioneer Award
Tony Sandoval

Founder's Award
John Crudup
Robert L. Kitchin
Craig Hamm
Tyrone Wiggins
Jack Buckley
Kevin Huunjin Cullen


Grandmaster of the Year
Charles A. Davis
Maurice Morre
Rick E. Green
Jerry Offutt
Ellerton R. Spruiell
James Ambrose


Grandmaster Instructor of the Year
Larry Isaac - Okinawan Kempo
George Bierman - Goshin Jutsu
Robert Belt Jr
Floyd K. Mims Sr. - Chi Kung


Platinum Life Achievement Of the Year (over 50 yrs. in the arts)

Dr. Kenneth Balliet
Douglas Grose (Postumous)

Golden Life Achievement of the Year (over 40 yrs. in the arts)

Eddie Lee Monger
Dr. Robert Braff
Garrison Hall
Guy Ca'son
Carl Wilcox

Silver Life Achievement of the Year (over 30 yrs. in the arts)
Greg Shanks
R. Alexander Nobles

Gary Legacy
Robert Rosado
Vincent Miller


Bronze Life Achievement of the Year (over 25 yrs. in the arts)
John J. Cox
Danita Clarke
John Cox

Carl Jackson
Earnestine Russell Drumgold
Wesley Drumgold

Wayne Lewis


Leadership in the Martial Arts
Amy Hancock

Master Instructor of the Year
Jeff Day - Hakutsuru
Tony Moody - Shorin Ryu
Karl K. Hovey - Isshinryu
Brandon Fisher - Shorin Ryu
Gregory Fann
Fred Catanzariti - Aikido
Joche Zapata - Shorin Ryu
Mark Bayne
Scot Mertz - Ryuei Ryu
Christa Jacobson- Budo Ryu Ninjitsu
Warren Baldwin - Matsumura Shorin Ryu

Master Weapons Instructor of the Year
Gary Melick - Shorin Ryu


Instructor of the Year

Roger B. Thrift
Juan Galarza

Brenda Lee Harrison
Ken Messina
John Charles Tanner

Lizette C. Duteil

Sharon Dolan
Marino Guastella Ruiz

Jason Adams
Dave Owen
Joe Hall

Assistant Instructor of the Year
Kazuma Nitta

Regional Instructor of the Year
Craig Reulbach - Ohio

Timothy Dale Jordan - North Carolina
Polly Melick - New Jersey

Jonathan Forrester
Dixie Lee Webb - Tennessee
Ernest Dukes - North Carolina
Donald Bambenek - Washington
John Chatwood
- Nevada

National Instructor of the Year

Alex Ormaza
John Street
Ron Wallace

Outstanding Regional Achievement
Paul Cheng

Showmanship Award (Demonstrations)
George Alexander - Shorin Ryu

Seminar Leader Award
Troy Price - Shuri Ryu


International Competitor of the Year
Robert Zingg

Oustanding Adult Male Competitor
Jens Fricke - Shotokan

Male Forms Competitor of the Year
Matthew Owen

National Forms Competitor of the Year
Ryan Lail

Male Figher of the Year
Charles Mann - Okinawan Kempo
Jesse Harris - Boxing

National Fighter of the Year
Ryuji Williams

Regional Fighter of the Year
Branden Newton

Female Forms Competitor of the Year
Kimberlee R. Ross
Amanda Owen

Jr. Female Competitor of the Year
Destiny Floyd

Martial Artist of the Year
Derrick Parks

Style Man of the Year
Angel Muniz - Kickboxing
James White - Karate

Style Woman of the Year
Shannon Reissman - Matsumura Seito Shorin Ryu
Donna Owen - San Ryu Do
Barbara Schrum - Shotokan


Tournament Promoter of the Year - National
Alan Goldberg - Action Martial Arts

Tournament Promoter of the Year - International
Frank & Kathi Tasetano -WKU

Outstanding Contribution to the Martial Arts
Dixie Hendley
James E. Taylor
Clivon Shawn Doss

Larry Houck
Michael Crump
Kenneth Daniels

Student of the Year
Daniel Monahan


Most Innovative Training Equipment
Melissa Aznar - Aznar Weaponry

LAW ENFORCEMENT HALL OF FAME DIVISION

  Law Enforcement Defensive Tactics Award
Kyle Temple- Indiana
Dal Neathamer - California
Corina Neathamer - California


Law Enforcement Officer of the Year - State
Timothy Spiess - Pennsylvania
William Vaughn - North Carolina
William D. Campbell II- Ohio


Law Enforcement Educator of the Year - (Books, Seminars, Lectures)
Chuck Sloan

    MILITARY HALL OF FAME DIVISION

  Commander of the Year (Any Branch)
LtCol Matt Molineux, USAF

Air Officer of the Year (Any Branch)
Major James Gifford - USAF

Special Operations Team Member of the Year
SSG Michael J. Lawson - US Army

Close Combat Instructor of the Year (Any Branch includes Civilians)
Corporal Trevor Tasetano - UMSC

1 visitor online
213 visitors last 24 hours
Universal Martial Arts Association™ - Hall of Fame
119 Longwood Drive, Stella, North Carolina 28582
Phone: (910) 546-4144 Fax: (252) 447-2446
sensei@universal-martial-arts.org
Copyright All Rights Reserved - Universal Martial Arts Association™